Filozofie a vaření

„Žádná jiná kuchyně na světě nám nedá z mála tolik blaženosti.“
(Marco Polo)


Čínská kuchyně má pravděpodobně nejdelší historii na světě. V tomto směru zřejmě předčí i vyhlášenou francouzskou kuchyni. Vyznačuje se pestrou škálou chutí, barev, odstínů vůní, tvarů a neobyčejnou fantazií, s níž se připravují pokrmy vlastně ze všeho, co je stravitelné - na zemi, ve vodách sladkých, v moři a ve vzduchu.
Rozmanitost kuchyně je způsobena tím, že v minulosti bylo nutno využít veškerou fantazii a možnosti přírody, aby se lidé nasytili. Hlavními charakteristikami čínské kuchyně je vynalézavost, chuťová rozmanitost, využití téměř všeho, co se dá jíst a důraz na estetickou sladěnost. Již staří Číňané si byli vědomi toho, že na chuťovém vjemu se výrazně podílí i zrak. Konkrétně to znamená, že se používá na 150 druhů zelenin, desítky druhů koření, výtažků a chuťových přísad. Východní kuchyně je pro nás exotická a tajemná, ale rozhodně není komplikovaná. Umění zvládnout ji spočívá především ve schopnostech využít přirozených vlastností rozličných potravin a kombinovat je.

Čínská kuchyně je založená na 5 chutích, kyselé, hořké, sladké, slané a ostré. Za další chuť se považuje chuť glutamátu sodného, který má velký podíl na oblibě čínského jídla a jiných exotických kuchyní. Ale někteří jedinci jsou na glutamát sodný alergičtí, takže potom mají tzv. syndrom čínské kuchyně, což je dokonce nemoc. Když si dají jídlo s glutamátem v čínské kuchyni, tak zrudnou a zvýší se jim krevní tlak. Dohromady se často míchá ocet s cukrem jako základ vynikající sladko-kyselé omáčky podávané buď s rybou nebo masem, obvykle vepřovým. Dobře vyvážené menu by mělo kromě těchto 5 chutí obsahovat také různé druhy úpravy pokrmů. Měla by tam být zastoupená jídla křupavá, šťavnatá, suchá, lepkavá. Chuť jídla může být pravá, tedy odpovídající tomu, co vidíte na talíři. Ale čínští kuchaři jsou mistry ve falšování chuti. Např. známá specialita „maso s příchutí ryby", kde po rybě není ani památky, protože se také žádná na přípravu nepoužívá. Základem je vepřové maso a přesto máte na jazyku lehkou chuť rybího masa. Je toho dosaženo zvláštní kombinací různých ingrediencí. Takových a podobných tajemství má čínská kuchyně bezpočet.
Kuchařské umění je také úzce spjato s čínskou filozofií, s vírou v „nejvyšší harmonii“, tedy v rovnováhu přírodních sil a jednotu protikladů. Protichůdné prvky „Jin“ a „Jang“ jsou v kuchyni stejně významné jako v chrámu. „Jin“ představuje v taoistickém světovém názoru jemné, měkké, studené a tmavé, tedy ženské síly, „Jang“ znamená naproti tomu tvrdé, světlé, silné a horké, tedy mužské síly. I v kuchyni se „Jin“ a „Jang“ spojují a doplňují, sladké kontrastuje s kyselý, jemné s ostrým. Na tento filozofický princip jednoty protikladů se bere zřetel i při sestavování každého menu s více chody. Rozmanitý sled chodů má být nakonec, stejně jako vesmír, v rovnováze. Vůně, chuť a barva jednotlivých pokrmů spolu kontrastují a přeci jsou v harmonickém souladu.


Rozdělení čínské kuchyně

Čínská kuchyně bývá prezentována jako svébytný pojem, jako celek. To je správné jen do jisté míry. Při obrovské rozloze, terénní a klimatické rozmanitosti čínského území, délce a složitosti historického vývoje se vyvinulo čínských kuchyní několik. Všeobecně jsou uznávány čtyři čínské kuchyně: pekingské kuchyně na severu, šanghajské kuchyně na východu, sečuánské na západě a na kantonskou na jihu, nazvané podle oblastí, respektive podle provincií, kde se vyvinuly. Nejlépe vystihují různé styly vaření samotní Číňané, kteří říkají, že jih chutná sladce, západ ostře, sever slaně a východ kysele. V dnešní době, kdy i ostatní regiony chtějí nabízet návštěvníkům své místní speciality se u jídel uvádí přesné místo vzniku (nebo častého výskytu). Většinou se jedná o název provincie nebo většího (známějšího) města nebo poutního místa.

V globálu se však charakteristiky jídel většinou shodují s historickým dělením. Vývoj čínských jídel neustal, ba se i zrychlil. Do Číny nyní proudí množství firem, které nabízejí nové suroviny a koření. Číňané také našli zalíbení v americké kuchyni a tak se i malé kuchyně snaží nabídnout jídla podobná hamburgerům a pod. za ceny, které si může dovolit i rolník nebo student. Výsledek je, že vzniká úplně nové jídlo, které je dosti odlišné od originálu. Totéž se děje i ve velkých restauracích, kde napodobují jídla francouzská a italská. Vlastní čínská jídla se také mění na základě požadavků zákazníků, jedná se zejména o sladká jídla a jídla z mořských živočichů. Mnohdy jídla podléhají módě, jako šaty.
 

Pekingská kuchyně

Pekingská kuchyně je ovlivněna charakterem Pekingu jakožto hlavního města. V císařském paláci byli zaměstnáni kuchaři ze všech části světa, kteří různé speciality přivezené ze svého domova zjemňovali a kultivovali pro císařskou kuchyni. Proto jsou zdejší jídla obzvláště rozmanitě kořeněna. Rodinám vysokých úředníků na císařském dvoře se říkalo mandaríni, proto se pekingské kuchyni občas říká mandarínská. Nejtypičtějším jídlem pro tuto kuchyni je proslavená kachna po pekingsku, a vůbec kachní maso, které se zde těší velké popularitě. Používá hodně těstoviny, možná častěji než rýži, a to hlavně nudle, noky, plněné knedlíčky Navíc je typické používání různých cibulovitých rostlin včetně česneku.
Specialitou č. 1 této kuchyně je pekingská pečená kachna, její příprava je tak náročná, že si ji u nás připravit nemůžeme. Nikoliv však jiná tradiční lidová jídla severní Číny jako jsou taštičky ťiao-ć plněné masem a jim podobné kynuté knedlíčky vařené v páře. Velice oblíbené jsou též různé úpravy nudlí a špaget a opražená rýže čchao-fan. Je tu samozřejmě stále silný vliv Mongolska, a tak si můžete v hlavním městě dopřát i legendární hot pot, neboli ohnivý kotlík. Je to velký kotlík, pod kterým hoří plamen, naobjednáte si ingredience jako jsou skopové maso, brambory, zelí, houby, nudle, apod. a vše si ve vařící omáčce sami připravíte. Mongolští vojáci kdysi tenhle pokrm připravovali na žhavém uhlí a jako kotlíky jim sloužily vlastní přilbice. Dnes vám v restauraci mezi nohy strčí propanbutanovou bombu, což není dvakrát bezpečné, ale hot pot je skvělý pořád.

 

Sečuánská kuchyně

Její počátky se datují k dynastiím Čchin a Chan. Velkého rozmachu a reputace si vydobyla za dynastií Ming a Čching. V dnešní době je nejvíce proslavena svými ostrými jídly na celém světě. Jídla jsou zde dochucována několika kořeními najednou pro dosažení výrazných chutí, mnohdy neladící na první ochutnání. Nepoužívají se zde tmavé sójové omáčky. Čchuan-cchaj je vynikající v komponování chutí, kde do směsi která je slano-sladko-brnivo-pálivo-kyselá přidáme koření a tím získáme obrovské množství zvláštních chutí, které Číňané nazývají obraznými jmény např.: domácí, svěže slaná, s vůní ryby, liči, zvláštní chuti a pod. Ze surovin se opět nejvíce používá vepřové, hovězí, domácí drůbež a velké množství zeleniny méně pak ryby. Jako příloha pak nejvíce rýže. Barevně jsou jídla pestřejší než kuchyně Lu a rozmanité mnohdy až štiplavé vůně. Číňané o této kuchyni říkají "Jíte-li jedno jídlo nalézáte jednu chuť, jíte-li sto různých jídel nalézáte sto různých chutí".


Kuchyně Chuan

V 8 čínských velkých kuchařských směrů je nejpopulárnější kuchyně Chuan. Chuan je stručný název pro způsob vaření z provincie Si Chuan. Má dlouhou historii, zvláštní chuť a je známá i v zahraničí. Kuchyně Chuan má vkusnou barvu, vůni, chuť a tvar. Věnuje se velká pozornost chuti, která je pikantní, výrazná, slaná, sladká, kyselá, trpká a pronikavě voňavá. Lidé v provincii Si Chuan zručně kombinují tyto chutě a vytvořili několik desítek svérazných komplikovaných chutí, např. pronikavě pikantní chuť, kyselepikantní chuť, atd. Kuchyně Chuan je charakteristická a proslulá tím, že každý chod má svou zvláštní chuť a když je na stole sto chodů, tak je tam sto chutí.
Pokud jde úpravu jídla, používá např. smažení, pečení, vaření, dušení, atd. Kuchyně Chuan se dokáže přizpůsobit požadavkům hostů, materiálů a roční době. S výrobním rozvojem a hospodářským rozkvětem, kuchyně Chuan na původním základě absorbuje přednosti různých jiných kuchyní v severní a jižní Číně. Vaří se některá populární jídla ze severní a jižní Číny s příchutí z provincie Si Chuan. Říká se, že nejchutnější pokrmy v celé Číně jsou právě ze Si Chuanu. Kuchyně Chuan věnuje velkou pozornost kontrastu chutí, kde jsou vedle sebe silná a slabá chuť, lehká a těžká. Kuchyně Chuan nemůže existovat bez papriky, zvláštního koření s latinským názvem „zanthoxylum bungeanum“ a pepře. Kuchaři sichuanské kuchyně umí používat papriku na mnoho způsobů, jednou jako hlavní surovinu, jindy jako vedlejší, ale většinou jako druh koření. Chuť kuchyně Chuan je velmi proměnlivá, přizpůsobuje se požadavkům hostů a roční době. Např. v zimě a na jaře, kdy je poměrně chladno, kuchaři přidávají do jídla více papriky. Ale v létě a na podzimu, když je teplo, přidávají jenom 70% papriky. Charakteristickým rysem kuchyně Chuan je, že se vyvíjí. Lidé, kteří ochutnali kuchyni Chuan, na ní dlouho nemůžou zapomenout.


Kantonská kuchyně

První zmínka je z období dynastie západní Chan. Za dynastií Ming, Čching a ve dvacátém století byl její největší rozmach po celém světě v důsledku rozmachu obchodu s jižní Čínou, především do Ameriky. Číňané říkají, že je to jídlo pěti prožitků a šesti chutí. U jídel se zde zpravidla zachovávají vlastní chutě surovin, ze kterých se připravují, maximálně se kořením pouze chutě zvýrazňují. Jídla jsou krátce vařená nebo smažená. Suroviny ze kterých se zde vaří je nepřeberné množství hady počínaje, kočkami konče. Ze zeleniny se spíše používá teplomilnější a pro nás exotická. V pokrmech se často vyskytuje i ovoce. Používá se zde množství nasládlých ústřicových omáček a jiných mořských produktů. Jídla jsou pestrých barev, převládají nemastné omáčky a lehčí čerstvé vůně.
V jihočínské provincii Guangdong v jejím hlavním městě Guangzhou, které cizinci znají spíš pod jménem Kanton, najdeme mnoho tržišť, kde lze koupit čerstvou zeleninu, maso přímo z porážky, plody moře, ovoce, vejce, ryby, čerstvé burské oříšky, rýži a mnoho dalších věcí. Zemědělci, kteří zde prodávají plody své práce, musí často strávit noc jízdou na kole, aby mohli ráno ve městě rozložit svůj stánek a prodávat. Na tržištích je rušno od brzkého rána a dopoledne se tu musíte doslova prodírat davy Číňanů. Většina čínských restaurací v Evropě a Americe vaří kantonskou kuchyni, protože jejich majitelé pochází z provincie Kanton. Jistě znáte křupavé jarní závitky či Gu lao rou – smažené vepřové maso ve sladkokyselé omáčce. V cizině je tak občas kantonská kuchyně mylně považována za celočínskou, přitom v Číně najdeme ještě tři další velmi specifické kuchyně.

Číňané ze severu často považují kantonskou kuchyni za příliš exotickou a podivnou. Je to především proto, že Kantoňané, řečeno žertem, snědí všechno, co létá kromě draků, a všechno, co stojí kromě lavice. Též způsob úpravy je pro severní Číňany občas nepřijatelný, maso i zelenina se někdy smaží tak krátkou dobu, že je Pekingčan odmítne jako nepoživatelné a syrové. Avšak ve všech oblastech se najdou gurmáni, kteří si na takto upraveném jídle smlsnou. Hned vedle čerstvosti tu hraje důležitou roli fantazie. Kuchaři na jihu zpracovávají nejen mořské plody všeho druhu, maso drůbeží, vepřové a hovězí, nýbrž také maso hadů, koček, psů či žab. Ve světě mají Jihočíňané pověst „psožroutů". Avšak nechytají bezhlavě jakékoli psi, milují maso psíků extra k tomuto účelu vypěstované. Z tohoto důvodu chová většina rolníků psa, původně platilo jídlo ze psa jako pokrm chudých lidí. Psí maso má zahřívací povahu yang a jí se proto v chladnějších ročních obdobích. K tomu se váže jedna lidová moudrost: "Kdo pojedl psí maso, nepotřebuje v zimě žádný kabát." Kuchyně jihu si také přisvojovala cizí pokrmy. Již od dávných dob má kuchyně provincií Kanton, Fu-ťien a Kuang-si svou vlastní tradici, která se neorientovala na klasickou čínskou kuchyni severu. Pokud patříte k experimentátorům na poli kulinářském, bude vám jižní čínská kuchyně jistě výbornou inspirací. V případě, že se někdy vypravíte do této části Číny, nezapomeňte ochutnat místní speciality jako jsou například chobotnice s pórkovým olejem, plněné kořeny lotosu či polévka z volské oháňky. Pokud patříte k těm odvážnějším můžete zkusit i něco více exotičtějšího jako je třeba had či žabí stehýnka.
 

Šanghajská kuchyně

 

Jedná se o kuchyni která vznikla v místě, kde se dnes nalézá provincie Šan-tung. Dříve na tomto území byl stát jménem Lu-kuo, proto název Lu-cchaj. Protože se tato provincie nalézá 300 km jižně od Pekingu je jasné, že právě hodně pekingských jídel vychází z této kuchyně. První zmínky o kuchyni Lu jsou na konci dynastie Sung. Za dynastií Ming a Čching byly již hlavní součástí tabule na císařském dvoře. Co se týče vlastností pokrmů kuchyně Lu, tak převažuje zde slanější chuť, protože používá mnoho omáček ze sójových bobů. Co se týče hlavních surovin převažuje zde vepřové, hovězí, skopové, sladkovodní ryby, kachny a další drůbež. Barvu mají jídla převážně dohněda díky pestrému užití hnědých až černých omáček vyrobených z bobů. Jako příloha se nejčastěji používají bochánky z kynutého těsta (man-tchou), dále pak různé pšeničné placky (ťien-ping) a bochánky z kukuřičného těsta (wo-tchou) méně pak rýže (mi-fan).
Nicméně v čínské gastronomii lze přes veškerou její různost najít i věci, které v ní platí univerzálně: Pokrm má lahodit oku, má mít vyvážené a vzájemně se doplňující barvy. Má se vyvarovat všech nepříjemných a pronikavých vůní. Čínská jídla voní po zázvoru, lehce po česneku, a zvláštní vůni jim dodává často používaná sójová omáčka, sladké víno na vaření a sezamový olej. Chuť jídla se má řídit stejnou zásadou vyváženosti jako vzhled.
Takových a podobných tajemství má čínská kuchyně mnoho a rozhodně stojí za to je postupně objevovat.
 

Jídlo jako lék

 


 

Vegetariánská kuchyně

Vegetariánská strava byla v Číně odedávna považována za jedno z tajemství k dosažení dlouhého věku. Vegetariánství má původ v buddhistických klášterech, kde mniši měli zakázáno jíst maso a ryby.Současná čínská vegetariánská strava je obzvláště bohatá na vitamíny a bílkoviny – je založena především na sójových bobech a jiných luštěninách, velkém výběru ovoce a zeleniny, na bambusových výhoncích a česneku, který napomáhá snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Hojně využívá i hub, které vedle výživných látek obsahují i lipázy, příznivě působící na předcházení jaterní cirhóze a na posílení srdeční a ledvinové činnosti.
Hlavní potravinou čínské vegetariánské kuchyně, velice oblíbenou potravinou lidové stravy všeobecně i hlavním zdrojem bílkovin je to-fu, sójový sýr či tvaroh. Z této základní suroviny připravuje vegetariánská kuchyně studená i teplá jídla. To-fu se připravuje ze sójového mléka, které se sráží sádrou nebo tmavou tekutinou, která zbývá po převaření soli v solivárnách a obsahuje chlorid hořečnatý, síran hořečnatý a chlorid vápenatý. Výživný sójový sýr je velice tvárný a lze z něho vhodnými chuťovými přípravky napodobit vepřové, kuře i ryby. Po natvarování se spolu s různými zeleninami smaží v horkém oleji. S oblibou bezmasé stravy nepřímo souvisí i velice rozšířené nakládání zeleniny s nejrůznějšími kořeními. Nakládá se kdeco, květák, mrkev, ředkve, sójové boby, fazole, zelené papriky, vodní kaštany, okurky, zázvorový kořen, hrách, dokonce i meruňkové a broskvové pecky. Naložená zelenina je doplňkovým zákuskem ke snídani, jejímž hlavním chodem je obilná kaše nebo slaný rýžový odvar.